Povinnost čipování psů od 01.01.2020

Vážení chovatelé psů na území Jiříkova a Filipova,
vzhledem k novinkám na úseku veterinární péče upozorňujeme všechny vlastníky a chovatele psů, že podle zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů s účinností od 1.ledna 2020, musí být každý pes označen elektronickým čipem. Jinými slovy, veterinární lékař nebude moci naočkovat proti vzteklině neočipovaného psa a jak všichni chovatelé vědí, očkování proti vzteklině je povinné. Takový chovatel bude pravděpodobně na místě vyzván k očipování svého psa.

Není se ovšem čeho děsit. Jedná se o jednorázový úkon, s minimálním rizikem poškození zdraví psa. Čip velikosti rýžového zrna je umístěn v aplikační jehle, která se zavede psovi pod kůži a čip se z jehly vytlačí do podkožního prostoru. Tam čip setrvá po celý další život psa. Čip je možné aplikovat zvířeti v jakémkoliv věku.

Povinně by se měli čipovat všichni psi, nejdříve však ve věku kolem půl roku, v době prvního očkování proti vzteklině. Svého psa můžete nechat načipovat již letos, není třeba čekat na nějaké konkrétní datum. Zkrátka – povinné očkování psa proti vzteklině je od 01.01.2020 platné, pouze pokud je pes označen elektronickým čipem. Za nedodržení zákonné povinnosti hrozí chovateli psa postih ve výši 20.000-100.000,-Kč, v závislosti na druhu provinění. Výjimkou je pouze pes, který je označen čitelným tetováním provedeným před 3.červencem 2011.

Po označení psa mikročipem doporučujeme všem majitelů psů zaregistrovat se např. v Národním registru majitelů zvířat na www.narodniregistr.cz. Teprve po zaregistrování plní mikročip funkci prostředku k vyhledávání a nalezení psa v případě zaběhnutí.

  • Od 01.01.2020 je chovatel povinen zajistit, aby byli psi platně očkování proti vzteklině
  • Očkování psa proti vzteklině je platné, pouze pokud je pes nezaměnitelně identifikován (čipem, dříve tetováním)
  • Chovatel je povinen zajistit, aby identifikační číslo psa bylo zaznamenáno v dokladu o očkování psa.
Přílohy:
SouborVelikost souboru
Stahnout tento soubor (Povinné čipování psů.pdf)Povinné čipování psů.pdf???294 kB